Nie jedz po 18:00 – Fakt czy mit ? - Porządnie o modzie i wnętrzach - zdrowamiotla.pl

Nie jedz po 18:00 – Fakt czy mit ?

Tym razem bierzemy „na warsztat” mój ulubiony mit dietetyczny czyli „nie jedz po 18 „ . W zasadzie to tak naprawdę nie wiem jak można ten mit wytłumaczyć, krótko zwięźle i na temat. Czy jeść po 18 ? A co ze zmianą czasu ? Czy jeśli chcemy schudnąć jeszcze bardziej to lepiej trzymać się zimowego czasu ? Co takiego się dzieje po tej 18:00, że już nie powinno się jeść ?

Czy nasz układ trawienny, o godzinie 18:00 kończy robotę i przez to tyjemy? A co jeśli jeden z narządów chciałby wziąć nadgodziny ? A co w przypadku jeśli pracujesz w godzinach 9-17 ? Po pracy chcesz jeszcze zrobić trening ? Czy po treningu nie można już wtedy zjeść ?

Wystarczy.
1. Po pierwsze primo, to nie godzina posiłku będzie miała wpływ na zmianę twojej masy ciała i kilogramów widocznych na wadze a to czy przekraczasz bilans kaloryczny.

2. Po drugie primo, posiłek wieczorny (i tu będzie bardzo ważna jego jakość) wpływa bardzo dobrze na jakości snu… i zaraz usłyszę „ ale przecież jedzenie przed snem nie jest dobre … Tak, to prawda, ale tu chodzi o 1-3h przed snem, chociaż wg mnie zmieniłbym ten przedział na 1-2h, bo zwykle tak to wygląda w praktyce.

3. Po trzecie, ciężko jest ustalić jedną godzinę kolacji dla wszystkich. Jest wiele czynników które wpłyną o której zjemy swój ostatni posiłek : wiek, praca, aktywność fizyczna, styl życia, już nawet nie wspomnę o dzieciach… Fakt jest taki, że im mniejszy przedział czasowy między kolacją a snem, to posiłek powinien być mniejszy i bardziej lekkostrawny.

Oczywiście mógłbym tu jeszcze przytoczyć kilka absurdalnych przykładów, jak np. jedzenia pizzy przed 18:00(która nie koniecznie musi być „niezdrowy jedzeniem” i nie mam na myśli tutaj bezglutenowego ciasta czy też innych tego typu wynalazków).

Idąc tym tokiem rozumowania… Jeśli zjemy ją przed 18:00 to przejdzie to „bokiem”?  …. No nie… Tak samo banan o godzinie 17:59 jak i o 18:01 ma nadal tyle samo kilokalorii.

Mam nadzieję, że się podobało.

Autor: Jakub Hanulak – Trener Personalny

e-mail: [email protected]

tel. 536 720 580

Advertising


Advertising

Related Articles