Okno anaboliczne - prawdy i mity - Porządnie o modzie i wnętrzach - zdrowamiotla.pl

Okno anaboliczne – prawdy i mity

Do tej pory w klubach fitness i siłowniach, spotkać można ludzi, którzy jeszcze nie zdążyli złapać oddechu po treningu a już wyciągają pudełko z kurczakiem i ryżem i zaczynają spożywać posiłek wyciągając kurczaka z ryżem w szatni pełnej spoconych osób. Czy takie działanie ma jakikolwiek sens? Czy trenując 4-5 razy w tygodniu, jeśli nie zjesz od razu posiłku po treningu to nie zdążysz uzupełnić swoich rezerw glikogenu przed kolejnymi treningami ? Czy nasz organizm jest aż tak beznadziejny, że jeśli nie dostarczysz mu białka maksymalnie do 30 minut po treningu, to „wpadniesz” w katabolizm ? Pora obalić kolejny mit.

Co mówi nam na ten temat literatura ? Tempo odbudowy glikogenu mięśniowego po wyczerpującym wysiłku wynosi około 5% na godzinę. Pełna resynteza glikogenu może zająć nawet 22 godziny, przy założeniu że w diecie obecnych będzie 70% węglowodanów!!!.

No dobra 70% węglowodanów w diecie ile to gramów tego makroskładnika ? Już przy 2500kcal, 70% węglowodanów daje nam ok.437g węglowodanów. 437g węglowodanów, no dobra ile to jedzenia ? 400g ziemniaków, 5 bananów (ok.100g – 1 sztuka), 200g ryżu, 160g ananasa + 50g delicji + 50g żelek haribo + 60g chleba tostowego no i zostaje nam jeszcze trochę na warzywa. Także jak widać, jest to bardzo dużo jedzenia.

Dlaczego w okresie redukcji tkanki tłuszczowej, dużo wolniej się regenerujemy ?

Przy ograniczaniu podaży węglowodanów (np. do 40%) proces może zająć wielokrotnie więcej czasu. Oznacza to iż spożycie węglowodanów bezpośrednio po treningu nie jest koniecznością w przypadku osób, które trenują jeden raz dziennie. I już na pewno nie posiłku typu kurczak-ryż. Dlaczego nie kurczak + ryż ? To co będzie lepszym pomysłem ? Bezpośrednio po skończonym treningu ok 60-90% krwi znajduje się w naszych mięśniach a nie w żołądku (im cięższy trening tym jest jej tam więcej). Oznacza to, że raczej słabym pomysłem będzie zjedzenie stałego posiłku jeszcze na siłowni, dla tych co trenują dwa razy dziennie mogę dodać, że dobrym pomysłem będzie posiłek płynny lub półpłynny.

Jak to opisać w skrócie ?

– Zrób trening

– Nie panikuj

– Weź prysznic

– Nie panikuj

– Jedź do domu

– Nie panikuj

– Zjedz posiłek

– To wszystko.

Mam nadzieję, że się podobało.

Autor: Jakub Hanulak – Trener Personalny

e-mail: [email protected]

tel. 536 720 580

Advertising


Advertising

Related Articles