Advertising
10 zdrowotnych właściwości whisky
Whisky to jeden z najlepszych alkoholi, jakie możesz wybrać. Nie tylko nie będziesz mieć po niej kaca, ale i wspomożesz swoje zdrowie, oczywiście pod warunkiem, że trunek ten będziesz pić z umiarem. Poniżej znajdziesz 10 właściwości whisky, które zaskakująco korzystnie wpłyną na twój organizm. Alkohol to nie samo zło, jeśli potrafi się z niego korzystać z głową.
Nie przytyjesz po niej
Whisky ma niewiele kalorii, zwłaszcza w porównaniu z wieloma koktajlami, piwami i winami, które znajdziemy na sklepowych półkach. Możesz pić ją bez obaw o wagę, ponieważ zawiera w swoim składzie niewiele cukru.
Korzystnie wpływa na serce
Wiedziałeś, że picie whisky może korzystnie wpłynąć na twoje serce? Prócz wina i ciemnego piwa nie można tego powiedzieć o żadnym innym alkoholu. Whisky zmniejsza ryzyko zatorów żylnych, przez co sprawdza się w profilaktyce udaru i zawału serca. Przeciwutleniacze zawarte w whisky hamują odkładanie się złego cholesterolu w żyłach, a nawet zwiększają poziom dobrego cholesterolu we krwi.
Działa przeciwnowotworowo
Whisky jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, w szczególności tego o nazwie kwas elagowy. Chroni on DNA organizmu przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników zmniejszając ryzyko formowania się komórek rakowych.
Poprawia funkcjonowanie mózgu
Badania przeprowadzone w 2003 roku dowodzą, że picie whisky zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i demencję. Jeśli martwisz się, że z wiekiem twój mózg coraz gorzej funkcjonuje, czas włączyć do swojej diety whisky, żeby ochronić go przed starzeniem.
Zmniejsza ryzyko udaru
Whisky nie tylko zapobiega odkładaniu się złego cholesterolu w żyłach, ale też pomaga go z nich usunąć. Uelastycznia również ścianki naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew wydajniej może przez nie przepływać. Zmniejszenie ryzyka udaru mózgu to jedna z największych zalet whisky – wypijmy więc za to!
Pomaga się odstresować
Stres prowadzi do wielu chorób, nie dziw się więc nikomu, kto sięga po szklaneczkę whisky, żeby się rozluźnić. Trunek ten nie tylko zmniejsza niepokój i koi nerwy. Poprawia również krążenie krwi, co przekłada się na lepsze dotlenienie organów wewnętrznych. 1-2 porcje whisky to skuteczny sposób na uwolnienie się od niezdrowego napięcia.
Poprawia pamięć
Przeciwutleniacze zawarte w whisky korzystnie wpływają na funkcjonowanie mózgu, a poprawa krążenia jaka następuje na skutek spożycia tego trunku przekłada się na poprawę pamięci. Te same składniki, które redukują ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i demencję, zapewnią twojemu mózgowi aktywne i sprawne działanie na długie lata.
Polepsza trawienie
Wiedziałeś, że whisky już od dawna spożywano na poprawę trawienia? Podobnie jak wino, także whisky podawało się po jedzeniu, żeby organizm lepiej poradził sobie z obfitym posiłkiem. Trunek ten działa też w drugą stronę. Wypity przed posiłkiem ogranicza apetyt i powstrzymuje przed przejedzeniem. Parę łyków whisky ochroni cię przed bólem brzucha i niestrawnością, nawet po ciężkostrawnym obiedzie.
Zapewnia dłuższe życie
Whisky to bogate źródło przeciwutleniaczy, które zmniejszają ryzyko chorób i pozwalają dłużej cieszyć się zdrowiem. Następnym razem, gdy uraczysz się tym bursztynowym trunkiem, pomyśl o nim jak o eliksirze na długowieczność.
Nadaje się dla cukrzyków
Pewnie zdziwi cię ta informacja, ale whisky nie zawiera w swoim składzie ani grama węglowodanów. Możesz więc pić ją bez obaw o nagły skok poziomu cukru we krwi. Jeśli jesteś diabetykiem, 1-2 porcje whisky to dobry wybór.
Advertising