Trening Siłowy Dzieci i Młodzieży - Porządnie o modzie i wnętrzach - zdrowamiotla.pl

Trening Siłowy Dzieci i Młodzieży

Na temat treningu siłowego u dzieci i młodzieży powstało wiele mitów. Każdy kto zaczynał swoją przygodę z treningiem siłowym w wieku 14-15 lat na pewno słyszał od rodziców czy też od „osiedlowych karków” z lokalnej siłowni zdania typu :

– „ nie idź na tą siłownie tylko sobie kręgosłup popsujesz”,

– „ jesteś za młody na trening z ciężarem, dostaniesz przepukliny”,

– „nie ćwicz barków, bo już nie urośniesz więcej”
…itd.

Czy w tego typu zdaniach wypowiedzianych przez najbliższe osoby z naszego otoczenia była cząstka prawdy?

A może wszystkie te zdania to sama prawda ?

Czy raczej gó*no prawda ?

W tym artykule postaram się wyjaśnić zastanawiające kwestię na temat treningu siłowego u młodzieży i dzieci.

A więc, zaczynamy.

Przez wiele lat uważano, że stosowanie treningu siłowego u dzieci nie ma uzasadnienia. Raport z 1979 roku wskazywał, że ponad połowa z 35 512 przypadków urazu podczas treningu siłowego miała miejsce w grupie osób w wieku 10-19 lat.

W 1987 roku ponad 8,5 tys. Dzieci w wieku do 14 lat trafiło na oddziały ratunkowe szpitali w związku z urazem doznanym podczas podnoszenia ciężarów.

Niestety, raporty te nie rozgraniczały przyczyn urazu oraz tego, czy wystąpił on u osoby ćwiczącej dla zdrowia i w celu poprawy ogólnej sprawności, czy u sportowca (np. zawodnika trójboju siłowego, ciężarowca).
A jak się można domyślić ten czynnik jest bardzo istotny.

Obecnie twierdzi się, że ryzyko wystąpienia urazu związane z treningiem siłowym jest podobne u dzieci i u osób dorosłych. Naturalne zagrożenia wynikające z niewłaściwie prowadzonego treningu siłowego u dzieci i u osób dorosłych są różne.

Indywidualizacja treningowa

Metodyka treningu dla dzieci i młodzieży musi być powiązana bezpośrednio z poziomem rozwoju fizycznego. Zbyt duże obciążenia, mogą spowodować u dzieci uszkodzenia nasad kości długich, ze względu na to, że elementy chrzęstne nie są tak mocne jak kości. Ponadto może wystąpić przedwczesne kostnienie nasad kości długich, które zatrzymuje ich dalszy wzrost, co w efekcie prowadzi do deformacji kończyny. Jednoczenie podkreśla się, że ryzyko uszkodzenia płytki wzrostowej u dzieci może być mniejsze niż u dojrzewających nastolatków.
Wykazano, że płytka wzrostowa u dzieci jest bardziej odporna na działanie sił prostopadłych niż u dojrzewających nastolatków…

Ale…

Do tej pory w literaturze nie zarejestrowano uszkodzenia płytki wzrostowej u dzieci i młodzieży objętych odpowiednim, profesjonalnym szkoleniem.

A więc ?

Jak to w końcu jest ?

Tak więc, już bez zbędnego przedłużania.

Podsumowując wszystkie informacje napisane w części pierwszej, można stwierdzić, że zdecydowana większość urazów u dzieci jest powodowana niewłaściwą techniką podnoszenia ciężarów, stosowaniem maksymalnego obciążenia lub brakiem kwalifikacji osoby nadzorującej lub po prostu jej brakiem.

Według statystyk, trening siłowy prowadzony u dzieci niesie ze sobą mniejsze ryzyko wystąpienia urazu niż trening piłkarski : w jednych z badań wykazano, że na 1576 urazów, które wystąpiły u aktywnych dzieci, 7% było związanych z treningiem siłowym, ale aż 19% z uprawianiem piłki nożnej. (Dla wyjaśnienia, nic tu nie sugeruje, bo jestem fanem zarówno i piłki nożnej jak i treningu siłowego.)

Jakie jest obecnie stanowisko na temat treningu siłowego u dzieci i młodzieży ?

Uważa się, że trening siłowy jest nieodzowny od najmłodszych lat szkolenia zawodnika. Odpowiednio prowadzony przygotowuje młody organizm do znacznych wymagań, jakie stawia mu profesjonalny sport, wszechstronnie wpływając na układ mięśniowy oraz kostny i więzadłowo-stawowy, ogranicza występowanie urazów w dorosłym życiu sportowca.

Paradoksem jest to, że unikanie treningu siłowego w okresie dzieciństwa powoduje wzrost ryzyka uszkodzenia kości, stawów i tkanek miękkich. Ponadto zauważono, że proces rehabilitacji pourazowej u dzieci dobrze przygotowanych siłowo przebiega znacznie szybciej i sprawniej niż u dzieci, u których trening oporowy nie był prowadzony. W chirurgii ortopedycznej, np. od pacjenta przed operacją stawu kolanowego wymaga się wzmocnienia aparatu mięśniowego.

Myślę, że ten artykuł rozwiał wszelkie wątpliwości na temat stosowania treningu siłowego u dzieci i młodzieży.

Mam nadzieje, że się podobało.

Autor: Jakub Hanulak – Trener Personalny

e-mail: [email protected]

tel. 536 720 580

Advertising


Advertising

Related Articles