"Zabójcza" fruktoza - Cząstka prawdy - Porządnie o modzie i wnętrzach - zdrowamiotla.pl

„Zabójcza” fruktoza – Cząstka prawdy

W dzisiejszych czasach bardzo często można przeczytać na „internetach” o tym jak to owoce mogą przeszkodzić nam w przeprowadzeniu redukcji czy w szeroko pojętym odchudzaniu, ponieważ zawierają cukier. Wiadomo, że nazywanie węglowodanów, cukrem może odstraszyć „przeciętnego” Janusza lub Janinę, którzy to wiecznie się odchudzają.

Następnie tyko dodać słowo fruktoza, bo oczywiście fruktoza to syrop glukozowo-fruktozowy, a to się równa niealkoholowe stłuszczenie wątroby i zgon na miejscu.

A jak to jest tak naprawdę z fruktozą ? Czy ta zawarta w owocach może nam zaszkodzić ?

Niektóre badania pokazują, że fruktoza może być szkodliwa dla organizmu, jednak ilość cukru jaka była w nich spożywana jest ogromna.

Poniżej podaje link to badania, gdzie spożycie fruktozy wynosiło ok. 200g przez dwa tygodnie.

Abyśmy osiągnęli taką ilość dziennie to „wystarczy”, że zjemy tylko :

2,5kg winogron
7kg truskawek
4,5kg pomarańczy
3,5kg bananów

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20029377

Jakie możemy wyciągnąć z tego wnioski ?

A no takie, że to bardzo mało prawdopodobne aby ktokolwiek (normalny) zjadał takie ilości owoców codziennie (dla zobrazowania jaka to jest ilość 3,5kg bananów to ok.30-35 bananów, pomnóżmy to razy 14 dni co nam daje 420-490 bananów w dwa tygodnie.

Jak widzimy, fruktozy tej zawartej w owocach nie mamy się co obawiać. A 4-5 porcji owoców dziennie nie tylko nam nie zaszkodzi ale i dostarczy sporą ilość witamin i składników mineralnych.

Mam nadzieję, że się podobało.

Autor: Jakub Hanulak – Trener Personalny

e-mail: [email protected]

tel. 536 720 580

Advertising


Advertising

Related Articles