Mity dietetyczne - Od ziemniaków się tyje - Porządnie o modzie i wnętrzach - zdrowamiotla.pl

Mity dietetyczne – Od ziemniaków się tyje

Dlaczego ziemniaki mają złą sławę?

 

gotowanie ziemniakow

Wysoki indeks glikemiczny(IG) – 85.

IG został stworzony po to, aby opisać wpływ różnych produktów żywnościowych na poziom cukru we krwi, w szczególności u diabetyków. W dzisiejszych czasach już wiemy, że sugerowanie się IG przy wyborze produktów do spożycia jest w praktyce całkiem pozbawione sensu. Dlaczego?

1. IG nie bierze pod uwagę wielkości porcji, którą zjadasz, np. arbuz ma IG 72, jest klasyfikowany do produktów o wysokim IG, tyle że średni kawałek arbuza 150 g zawiera ok. 6 g węglowodanów, które najpewniej nie podniosą znacząco poziomu glukozy we krwi. Trzeba zjeść około 720 g arbuza, aby otrzymać 500 węglowodanów, czyli ilość używaną w testach IG. Podobnie jest z wieloma warzywami – mają one wysoki indeks glikemiczny, ale ilość węglowodanów, które zawierają na 100 g jest bardzo niska.

2. Ziemniaki przeważnie spożywamy z dodatkiem dużej ilości masła, śmietany, co w dużym stopniu podnosi ich kaloryczność. Do tego oczywiście schabowy w panierce usmażony na głębokim oleju. Dodatkowo tego typu połączenie tłuszczy nasyconych i węglowodanów skrobiowych nie jest zbyt dobrym połączeniem,  w szczególności dla osób z insulinoopornoscią.

Jakie są zalety spożywania ziemniaków?

 

ziemniaki

Duża objętość, niska kaloryczność

Ziemniaki na 100g produktu zawierają tylko 16g węglowodanów, natomiast ryż biały w 100g produktu ok. 75g, więc łatwo można sobie to przeliczyć : aby osiągnąć 75g węglowodanów jedząc ziemniaki, trzeba zjeść ich ok. pół kilograma (470g) !!! Nie muszę opisywać, że to sama zaleta w szczególności w okresach redukcji tkanki tłuszczowej.

Najwyższy z pośród badanych produktów indeks sytości.

Ich spożycie w dużym stopniu hamuje apetyt. Czyli ponownie argument za tym, aby spożywać ziemniaki.

Poprawa trawienia

Ziemniaki zawierają sporą ilość błonnika 2.2g/100g, którego często w diecie występuje niedobór.

Obniżanie ciśnienia

Spożycie ziemniaków pozytywnie wpływa na obniżanie ciśnienia krwi ze względu na wysoką zawartość potasu, a niską podaż sodu.

Jak widzicie, nie ma co się obawiać jedzenia ziemniaków. W rzeczywistości : 100g ziemniaków to 76 kcal. Tak więc nie zrzucajmy winy na dany produkt skoro winni jesteśmy tak naprawdę sami sobie. W zły sposób przygotowujemy/ obrabiamy termicznie produkty żywnościowe, co często zwiększa kaloryczność danego posiłku nawet 5-krotnie.

Autor: Jakub Hanulak – Trener Personalny

e-mail: [email protected]

tel. 536 720 580

Advertising


Advertising

Related Articles