Czy duża podaż białka z dietą może zniszczyć nerki ? - Porządnie o modzie i wnętrzach - zdrowamiotla.pl

Czy duża podaż białka z dietą może zniszczyć nerki ?

Kiedy na większość ludzi zastanawia się i czyta bezwartościowe poradniki rodem z pudelka na temat tego jak nie przytyć w święta. Ja postanowiłem napisać, krótki artykuł na temat tego czy spożywanie dużej ilości białka wraz z dietą może mieć negatywny wpływ na funkcje nerek. „Nie jedz tyle białka bo zniszczy Ci nerki”. W opinii publicznej często można się spotkać z tego typu opinią równie często jak ze stwierdzeniami, że „ BCAA działa” czy też „kreatyna zniszczy Ci nerki „ . Jaka jest prawda ?

Prawda jest taka, że wiele badań udowodniło bezpieczeństwo diet w których spożycie białka wynosi 1,4 – 2,4g na kilogram masy ciała na dobę. Mimo tego, że brakuje badań naukowych z zastosowanie bardzo dużych ilości białka takich jak 5g/1kg masy ciała(dla zobrazowania napiszę, że taka ilość dla 100kg mężczyzny to 500g białka co w przełożeniu na ilość jedzenia daje nam 2,5kg piersi z kurczaka DZIENNIE!!!) to przy spożywaniu 3,4g na 1kg masy ciała na dobę nie zaobserwowano negatywnego wpływu na funkcje nerek. Oczywiście tyczy się to osób zdrowych, które nie mają uszkodzonych nerek. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.

Warto pamiętać o tym, że osoby z niewydolnością nerek powinny stosować diety niskobiałkowe. W przypadku istniejących już dysfunkcji nerek wysoka dawka białka w diecie może być niebezpieczna i tylko pogłębić problem. Duża część nadmiaru białka spożywanego jest rozkładana na mocznik(który jest wydalany), a część zmienia się w „paliwo”, które zostaje wykorzystane do produkcji energii .

Wiele badań naukowych również pokazuje, że ilość białka większa niż 3g na kg masy ciała nie przynosi dodatkowych efektów związanych z jego spożyciem. Co do samego spożycia białka w większych ilościach. Prawda jest taka, że jest bardzo mało produktów żywieniowych, które same z siebie mogą nam wyrządzić krzywdę. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie przy spożywaniu dużej ilości białka.

Wypijanie odpowiedniej ilości wody będzie kluczem do utrzymania nerek w odpowiedniej kondycji przy zwiększonej podaży białka.

Aminokwasy z białek stanowią budulec dla nowych tkanek i pomagają w regeneracji. Jeśli chodzi o pobudzenie rozrostu i regeneracji mięśni, ważne są jednak nie tylko przyjmowane ilości białka, lecz również rozłożenie go w ciągu dnia. Odpowiednia dawka leucyny na posiłek oraz sam próg leucynowy to czynniki, które zmaksymalizują działanie odpowiedniej podaży białka w diecie.

Mam nadzieję, że się podobało.

Autor: Jakub Hanulak – Trener Personalny

e-mail: [email protected]

tel. 536 720 580

Advertising


Advertising

Related Articles